«Бухгалтерлік есеп» пәні бойынша ашық семинарлық сабақFarabi University

91ý

«Бухгалтерлік есеп» пәні бойынша ашық семинарлық сабақ

15 сәуір 2026
«Бухгалтерлік есеп» пәні бойынша ашық семинарлық сабақ

2026 жылғы 15 сәуірде әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің 232 аудиториясында «Қаржы» білім беру бағдарламасының 2-курс (қазақ бөлімі) студенттеріне арналған «Бухгалтерлік есеп» пәні бойынша «Материалдық емес активтер» тақырыбында ашық семинарлық сабақ өтті.

Сабақ «Есеп және аудит» білім беру бағдарламасының магистранты Мұқан Е.-нің педагогикалық практикасы аясында, «Қаржы және есеп» кафедрасының аға оқытушысы Қыздарбекова А.С.-ның ғылыми-әдістемелік жетекшілігімен өткізілді.

Ашық сабақтың мақсаты – материалдық емес активтерді есепке алудың теориялық және практикалық аспектілерін терең меңгеру, студенттердің кәсіби құзыреттерін қалыптастыру, сондай-ақ бухгалтерлік ақпаратты талдау және оны кәсіпорындардың нақты қызметінде қолдану дағдыларын дамыту болды.

Сабақ барысында материалдық емес активтердің мәні мен жіктелуі, оларды бухгалтерлік есепте тану критерийлері, бастапқы және кейінгі бағалау ерекшеліктері, сондай-ақ қаржылық есептілікте көрсету тәртібі қарастырылды.

Тақырыптың практикалық аспектілеріне ерекше көңіл бөлінді. Студенттер талқылауға белсенді қатысып, нақты мысалдарды талдап, жағдайлық тапсырмаларды орындады. Бұл формат олардың оқу процесіне белсенді қатысуын арттырып, аналитикалық ойлау қабілеттерін дамытуға ықпал етті.

Магистрант Мұқан Е. жоғары кәсіби дайындық деңгейін, әдістемелік сауаттылығын және студенттермен тиімді жұмыс жасау қабілетін көрсетті. Сабақ барысында проблемалық оқыту элементтері мен интерактивті әдістер қолданылды.

Аға оқытушы Қыздарбекова А.С. тақырыптың өзектілігін, сабақ мазмұнының білім беру бағдарламасына сәйкестігін және қолданылған оқыту әдістерінің тиімділігін атап өтті. Ашық сабақтардың педагогикалық тәжірибеде маңызды орын алатыны ерекше көрсетілді.

Сонымен қатар, бұл ашық сабақ Біріккен Ұлттар Ұйымының Тұрақты даму мақсаттарының бірі – ТДМ 4 «Сапалы білім» қағидаттарына толық сәйкес келеді. Бұл мақсат сапалы әрі қолжетімді білім беруді қамтамасыз етуге және өмір бойы білім алу мүмкіндіктерін дамытуға бағытталған.

Студенттер жоғары белсенділік танытып, сұрақтар қойып, пікірталастарға қатысып, тақырыпты жақсы меңгергендерін көрсетті.

Жалпы алғанда, сабақ жоғары ұйымдастырушылық және әдістемелік деңгейде өтті. Қойылған мақсаттар мен міндеттер толық орындалды, алынған нәтижелер алдағы оқу-әдістемелік жұмыстарда пайдаланылатын болады.

Сабақ барысында теориялық материалды бекіту мақсатында заманауи оқыту технологиялары кеңінен қолданылды. Атап айтқанда, топтық жұмыс, пікірталас, кейс-стади әдістері енгізіліп, студенттердің өз бетінше ойлау және шешім қабылдау дағдыларын дамытуға ерекше көңіл бөлінді. Әрбір тапсырма нақты тәжірибелік жағдайларға негізделіп, болашақ кәсіби қызметте кездесетін мәселелерді шешуге бағытталды.

Сонымен қатар, студенттерге қаржылық есептілік элементтерін талдау, материалдық емес активтердің кәсіпорын құнын қалыптастырудағы рөлін анықтау және олардың экономикалық тиімділігін бағалау бойынша тапсырмалар ұсынылды. Бұл өз кезегінде студенттердің теориялық білімдерін тәжірибемен ұштастыруға мүмкіндік берді.

Сабақ барысында кері байланысқа да ерекше мән берілді. Студенттер өз ойларын ашық білдіріп, тақырып бойынша туындаған сұрақтарын қойып, оқытушымен және бір-бірімен белсенді диалог жүргізді. Мұндай өзара әрекеттестік білімді терең меңгеруге және оқу үдерісінің тиімділігін арттыруға ықпал етті.

Сондай-ақ, сабақ соңында білімді бағалау мақсатында шағын қорытынды тапсырмалар мен рефлексия жүргізілді. Бұл студенттердің тақырыпты қаншалықты деңгейде меңгергенін анықтауға мүмкіндік берді және олардың өз оқу жетістіктерін бағалауына жағдай жасады.

Жалпы, ашық семинарлық сабақ студенттердің кәсіби қызығушылығын арттырып, олардың болашақ маман ретінде қалыптасуына оң әсерін тигізді.